Zwiedzanie Elektrowni Rybnik

W poniedziałek, 2 października grupa pracowników Fundacji Elektrowni Rybnik odwiedziła… Elektrownię Rybnik.

Pod przewodnictwem Głównego Inżyniera ds. Inwestycji Krzysztofa Matuli oraz Specjalisty Technicznego ds. Koordynacji Remontów Mariana Dzierżęgi, 12-osobowy zespół Fundacji mógł zobaczyć i prześledzić cały proces wytwarzania energii, zasady oczyszczania spalin oraz sposoby zagospodarowania odpadów energetycznych. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem oglądali kotły energetyczne, turbozespoły, elektrofiltry chłodnie kominowe, nastawnie sterujące pracą bloków energetycznych oraz wiele innych urządzeń związanych z procesem wytwarzania energii elektrycznej. Zwiedzanie Elektrowni opatrzone fachowym komentarzem stało się świetną okazją do poznania z bliska miejsca pracy pracowników rybnickiego zakładu.

Rybnicki zakład jest elektrownią kondensacyjną i blokową o znaczeniu systemowym. Podstawowa działalność zakładu to wytwarzanie energii elektrycznej na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Obecnie rybnicka elektrownia posiada moc wytwórczą rzędu 1350 MW zainstalowanych w sześciu blokach. Elektrownia Rybnik należy do grona czołowych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce.