Wystawa „To nie bajka” w miesiącu różowej wstążki

Październik uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi, dlatego w tym szczególnym okresie Fundacja Elektrowni Rybnik podejmuje działania związane z profilaktyką oraz diagnostyką nowotworów piersi. W tym roku akcję bezpłatnego badania mammograficznego połączono
ze szczególną ekspozycją fotografii poświęconą kobietom, które walczyły i wygrały z tą groźną chorobą, a teraz aktywnie wspierają osoby w podobnej sytuacji. Wernisaż wystawy odbył się w piątek 20 października, prace można oglądać w sali kameralnej Fundacji do 3 listopada.

W ramach profilaktyki raka piersi Fundacja Gram Kibicuję Pomagam, Stowarzyszenie Kolorowe Damy oraz fotograf Radosław Czapla i jego pracownia drukFineArt.pl przygotowali wspólny projekt, który pozwoli oglądającym zatrzymać się, skłonić do refleksji i zachęcić do wykonywania badań. Wystawa zdjęć
„To nie bajka” autorstwa Radosława Czapli w połączeniu z historiami bohaterek ma wymiar profilaktyczny, społeczny i edukacyjny. Na fotografiach można zobaczyć „Kolorowe Damy” – kobiety, które starły się  z chorobą, a teraz aktywnie działają, by walczyć z rakiem i wspierać inne osoby będące w podobnej sytuacji. Pod zdjęciami znajdują się kody QR, które można zeskanować, aby posłuchać prawdziwych historii bohaterek wystawy i uzyskać przydatne informacje.

Mocny akcent w działaniach Fundacji Elektrowni Rybnik kładziemy na promocję zdrowia. W ramach profilaktyki raka piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie, wspólnie z  należącą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Elektrownią Rybnik zaprosiliśmy kobiety na bezpłatną mammografię. W tym roku, aby pogłębiać świadomość i zachęcić do badań naszą akcję rozszerzyliśmy o niezwykłą, poruszającą i skłaniającą do refleksji wystawę fotografii – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Zdjęcia zostały wykonane w zaledwie kilka dni od powstania pomysłu, podczas jednej sesji fotograficznej. Przed sesją fotograf nie znał osobiście naszych bohaterek, a one nie znały fotografa. By połączyć zdjęcia różnych osób podczas jednej sesji w spójną całość, fotograf zdecydował się na wykonanie zdjęć w oparciu o styl malarski. W tym celu przez 5 dni przygotowywał własnoręcznie namalowane brązowe tło, a zdjęcia wykonał z użyciem jednej lampy studyjnej, wydobywając malarski charakter fotografii. Zdjęcia są naturalne, a jedynym retuszem była regulacja jasności i korekta koloru skóry oraz nałożenie dodatkowej tekstury na tło.

Wystawa „To nie bajka” w sali kameralnej Fundacji Elektrowni Rybnik dostępna jest dla wszystkich chętnych do 3 listopada br., codziennie w godz. 10:00-18:00.