Uczniowie i nauczyciele stają do „pojedynku”

Pojedynek na Słowa, którego 19. odsłona startuje już 9 listopada, jest konkursem edukacyjno-artystycznym upowszechniającym literaturę oraz kulturę języka polskiego. W scenicznych interpretacjach poezji mówionej i śpiewanej wystąpi młodzież szkół średnich z Rybnika, Raciborza i Żor.

Do turnieju organizowanego przez należącą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE Fundację Elektrowni Rybnik stają drużyny złożone z sześciu uczniów recytujących lub śpiewających poezję, akompaniatora oraz jednego występującego nauczyciela. Każdy „pojedynek” poprzedzi recital profesjonalnego artysty, a młodzi interpretatorzy mierzący się z tekstami o walorach artystycznych i literackich, będą oceniani przez jury w składzie Maria Meyer, Grażyna Tabor oraz Danuta Schlette.

Bezkrwawe pojedynki na słowa recytowane i śpiewane są polem do edukacji w zakresie poznawania i interpretacji literatury pięknej, do wzbogacania kultury języka polskiego, oraz znakomitą okazją do poznawania warsztatu prezentacji scenicznych poprzez pozytywne współzawodnictwo. Dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrektorami i nauczycielami szkół oraz instytucji, pasji i wspaniałej pracy opiekunów artystycznych, każdego roku podczas Pojedynku na Słowa objawiają się wyjątkowe talenty, które później często wybierają drogę edukacji artystycznej, niejednokrotnie zdobywając nagrody na festiwalowych scenach – mówi Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczna Pojedynku na Słowa.

Wśród laureatów konkursu są tacy artyści jak: Sabina Jeszka, Mateusz Banaszkiewicz, Piotr Tłustochowicz, Karina Abrahamczyk, Karolina Filec, Anna Drewniok, Kamil Owczarek, Karolina Hozer, Julia Buchalik czy Rafał Kozik.

W swojej działalności szczególną wagę przykładamy do realizacji projektów skierowanych na rozwój oraz edukację dzieci i młodzieży, a także wspierających lokalne społeczności. Już po raz 19. zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli szkół średnich do tej szlachetnej rywalizacji, która oprócz walorów kształcących ma pełnić rolę poznawczą w zakresie poszukiwania i interpretowania repertuaru, jak również integracyjną dla młodzieży z różnych środowisk naszego regionu – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Pierwsze sceniczne zmagania 19. Pojedynku na Słowa odbędą się już 9 listopada o godz. 12:00. Do rywalizacji staną trzy drużyny: II Liceum Ogólnokształcące im. A. Frycza Modrzewskiego z RybnikaZespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 z Raciborza oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera z Żor. Jako gość specjalny ze swoim recitalem „Słowem śpiewane” wystąpi laureat Grand Prix 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022 – Krzysztof Stępień.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

Harmonogram turnieju:

PÓŁFINAŁY
Czwartek, 30 listopada i piątek, 1 grudnia

Fundacja Elektrowni Rybnik, sala kameralna „Orion”, godz. 12:00
Wystąpią drużyny wyłonione podczas eliminacji.
Recital autorski PAULINA LENDA-KOZUB

FINAŁ
Piątek, 15 grudnia

Fundacja Elektrowni Rybnik, sala widowiskowa, godz. 12:00