Noc świętojańska w Fundacji Elektrowni Rybnik

To było niezwykłe popołudnie i wieczór w Fundacji Elektrowni Rybnik. Na terenach zielonych wokół Zalewu Rybnickiego kilkuset uczestników świętowało powitanie lata podczas nocy świętojańskiej.

W środę, 23 czerwca, z okazji przypadającej tego dnia wigilii św. Jana Fundacja Elektrowni Rybnik, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zaprosiła mieszkańców na wspólne świętowanie, połączone z powitaniem lata.

Cieszymy się, że w końcu, po wielu miesiącach pandemicznych ograniczeń mogliśmy widzieć tak licznie zgromadzoną społeczność lokalną – dzieci, młodzież, seniorów – całe rodziny. Integracja i zacieśnianie więzi międzypokoleniowych to podstawa funkcjonowania społeczeństwa, to właśnie dzięki takim inicjatywom relacje rodzinne stają się jeszcze bliższe – mówi Wioletta Czemiel – Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Wydarzenie, mimo pochmurnego nieba, rozpoczęło się zgodnie z planem od prezentacji dziecięcych grup tanecznych i wokalnych działających w Fundacji. Licznie zgromadzona publiczność nagradzała młodych artystów gromkimi brawami.

Kolejnym punktem programu był występ aktora, piosenkarza i kabareciarza Krzysztofa Respondka, a tuż po nim swoje przedstawienie dla dzieci rozpoczął Teatr Lalek Marka Żyły. Gdy zapadał zmrok, na scenie pojawił się zespół Zawiało, który folkowymi dźwiękami odpowiednio nastroił wszystkich uczestników przed ostatnim akcentem, jakim było rozpalenie ogniska i pochodni oraz korowód zakończony wspólnym puszczaniem wianków.

To ogromna radość, że po tak długiej przerwie mieliśmy okazję  do spotkania z mieszkańcami Rybnika i chwil wspólnej zabawy. Wierzę, że dzisiejsze, pełne atrakcji plenerowe wydarzenie – Noc Świętojańska i przywitanie lata – jest dla wszystkich sympatyków naszej Fundacji sygnałem i zarazem zaproszeniem do uczestnictwa w bogatej ofercie kulturalnej, edukacyjnej, rekreacyjnej czy sportowej zaplanowanej na najbliższe miesiące – podkreśla Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Oprócz występów artystycznych i przybliżenia zebranym tradycji związanych z nocą świętojańską, na uczestników wydarzenia czekały liczne dodatkowe atrakcje, m.in.: animacje dla dzieci, dmuchańce i stoiska z lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi. Swój kiermasz miały również Warsztaty Terapii Zajęciowej „Latarnia” z Rybnika, podczas którego prowadzona była zbiórka na rzecz podopiecznych Warsztatów. W organizację imprezy czynnie włączyły się: Rada Dzielnicy „Rybnicka Kuźnia” oraz Ochotnicza Straż Pożarna Wielopole.