Domki dla jeży

10 domków dla jeży ustawiono na terenach zielonych Fundacji Elektrowni Rybnik należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Budowle pomogą przetrwać ssakom ciężki dla nich okres jesienno-zimowy, a wiosną posłużą jako miejsce schronienia dla matek z potomstwem.

Akcja „Cztery Kąty i Jeż Piąty” to inicjatywa Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich z Raciborza, w którą aktywnie włączyła się Fundacja Elektrowni Rybnik, przekazując środki na zakup potrzebnych materiałów do wykonania konstrukcji.

Nasze zaangażowanie w takie projekty wynika z troski o środowisko naturalne i chęci aktywnego propagowania postaw proekologicznych. Na drzewach wokół terenów zielonych Fundacji mamy zamontowanych kilkadziesiąt budek lęgowych dla ptaków, a teraz nasz krajobraz wzbogacił się o bezpieczne schronienie dla tych pożytecznych ssaków – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Domki wykonane przez podopiecznych Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich z Raciborza są wentylowane i pokryte ekologicznym impregnatem. Składają się z części sypialnej, jadalni oraz korytarza, który zapewnia jeżom ochronę przed drapieżnikami i zachowanie optymalnych warunków termicznych wewnątrz komory mieszkalnej.

Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, stanowią ogromne wsparcie w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami.