18. Rybnicki Festiwal Fotografii

W dniach 10-12 września odbyła się 18. edycja Rybnickiego Festiwalu Fotografii zorganizowanego w Fundacji Elektrowni Rybnik. Przez trzy dni uczestnicy festiwalu wzięli udział w wielu spotkaniach autorskich, warsztatach fotograficznych oraz wystawach. Rybnicki Festiwal Fotografii od 2004 roku promuje sztukę fotografii i łączy twórców z całej Polski.

W festiwalu wzięło udział kilkaset osób, którzy uczestniczyli w dziesięciu spotkaniach autorskich ze znanymi fotografami, dwóch warsztatach praktyczno-teoretycznych oraz dziewięciu wystawach indywidualnych i jednej zbiorowej. Uczestnicy rybnickiego, fotograficznego święta mogli także obejrzeć 15 projektów w formie slideshow oraz trzy autorskie stoiska Artibo Polska, Leica Camera Poland oraz Fujifilm Poland. Goście mogli także zakupić książki i albumy fotograficzne. Oficjalnemu otwarciu Festiwalu towarzyszyło spotkanie z nestorem fotografii powojennej – profesorem Bogdanem Dziworskim.

Równolegle w centrum Rybnika odbyły się dwa wernisaże: Macieja Moskwy, Mateusza Wrazidło pod tytułem „Roraima” oraz Krzysztofa Gołucha pod tytułem „Hotel”.

Nie sposób znaleźć słowa, które odpowiednio opisałyby atmosferę plenerów i obiektów Fundacji Elektrowni Rybnik, gdzie po raz osiemnasty zyskujące pełnoletność wydarzenie pod nazwą Rybnicki Festiwal Fotografii przyciągnęło miłośników fotografii – tych, którzy otaczającą nas rzeczywistość rejestrują kadrami, którzy patrzą na świat okiem obiektywu.To były wyjątkowe trzy festiwalowe dni wypełnione opowieściami o codziennych, niezwykłych podróżach przez przestrzenie dalekie i bliskie, a także interpretowaniem i dokumentowaniem otaczającego nas świata. Cieszę się, że po raz kolejny spółka PGE GiEK, poprzez Fundację Elektrowni Rybnik której jesteśmy mecenasem, mogła mieć w tym wydarzeniu swój istotny udział – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.