20-lecie Fundacji Elektrowni Rybnik

W niedzielę, 28 kwietnia mija dokładnie 20 lat od pierwszego wpisu Fundacji Elektrowni Rybnik do Krajowego Rejestru Sądowego. Fundacja, której Fundatorem jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE działa lokalnie oraz kontynuuje zadania i cele statutowe od 2004 r.

RYS HISTORYCZNY

Działalność Fundacji ma swój początek wiele lat temu, kiedy powstawał budynek, powszechnie znany jako Klub Energetyka. Funkcjonował tam dom kultury, a w sąsiedztwie klub sportowy „Energetyk”. Zmiany nastąpiły po zawiązaniu się Towarzystwa Sportowego „Kuźnia”, które przejęło prowadzenie kulturalnych i sportowych aktywności. Z początkiem XXI wieku Elektrownia Rybnik na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi podjęła decyzję o utworzeniu Fundacji, wyposażając ją w tzw. obiekty socjalne: dom kultury (Klub Energetyka), basen kryty, korty tenisowe oraz parking. Proces został zwieńczony w 2004 roku i od tego czasu – Fundacja Elektrowni Rybnik prowadzi aktywność w obszarach szeroko rozumianej kultury, edukacji i sportu.

Na przestrzeni minionych 20 lat kilkukrotnie zmieniała się struktura właścicielska, fundator oraz nazwa Fundacji.

  • 28.04.2004 r. – 13.10.2014 r. – Fundacja Elektrowni Rybnik
  • 13.10.2014 r. – 06.12.2017 r. – Fundacja EDF Polska
  • 06.12.2017 r. – 03.03.2021 r. – Fundacja PGE Energia Ciepła
  • 03.03.2021 r. – do nadal – Fundacja Elektrowni Rybnik


Fundacja od początku swojego istnienia związana jest z Elektrownią Rybnik oraz mieszkańcami miasta Rybnik.

LOKALNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ SPOŁECZNA

Zakres działalności Fundacji Elektrowni Rybnik obejmuje zarówno ochronę i promocję zdrowia, jak również działania oświatowe, edukacyjne i sportowe. Poprzez swoją aktywność Fundacja pomaga rozwijać pasje i zainteresowania mieszkańców miasta Rybnik.  Służą temu m.in. koła zainteresowań o zróżnicowanej tematyce (naukowej, hobbystycznej, edukacyjnej) prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów oraz cykliczne wydarzenia i projekty, takie jak: Bezpieczny Maluch, którego celem jest uwrażliwianie dzieci na konieczność zachowania  bezpieczeństwa w domu, przedszkolu i środowisku zewnętrznym, czy Sportowa Senioriada, aktywizująca i zachęcająca do rywalizacji sportowej uczestników po 60. roku życia.

Ponadto,  Fundacja regularnie przygotowuje wiele wydarzeń o charakterze artystycznym, jest m.in. organizatorem jednego z najważniejszych przeglądów piosenki artystycznej w Polsce – Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA, a także turnieju edukacyjno-artystycznego dla uczniów szkół średnich – Pojedynek na Słowa.

Nie sposób wymienić wszystkich aktywności, przedsięwzięć i projektów zrealizowanych przez Fundację Elektrowni Rybnik na przestrzeni tych 20 lat, ale warto wymienić i przypomnieć te z nich, które cyklicznie angażują społeczność lokalną: „Ferie zimowe i półkolonie letnie”; „Dzień Otwarty”; „Dzień Dziecka”; „Spotkanie z Mikołajem”; „Koncert noworoczny”; „Gala taneczna”; „Jesienna Biesiada Seniora” i wiele innych.  Należy również wspomnieć o wydawanym od 2005 roku przez Fundację, a współtworzonym przez wolontariuszy, licealistów i studentów rybnickim magazynie kulturalno-społecznym „Zalew Kultury”. Do końca 2012 roku ukazały się 73 numery tej bezpłatnej publikacji w nakładzie 1000-1200 egzemplarzy każdy.

Ogrom przedsięwzięć, projektów, wydarzeń i inicjatyw, które realizujemy dla lokalnej społeczności, napawa wielką dumą, a jednocześnie utwierdza w przekonaniu, że to ludzie, ich pasja, determinacja oraz zaangażowanie tworzą to miejsce, za co serdecznie wszystkim dziękuję. Z okazji jubileuszu Fundacja przygotowała specjalną ofertę dla mieszkańców. Zapraszamy do wspólnego świętowania. – podkreśla Waldemar Lutkowski,  Przewodniczący Rady Fundacji Elektrowni Rybnik, Wiceprezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

STREFY AKTYWNOŚCI

Obiekty należące do Fundacji tworzą jeden z głównych ośrodków rekreacyjnych, sportowych, edukacyjnych i rehabilitacyjnych na terenie Rybnika. W ich skład wchodzą kryta pływalnia, zakład rehabilitacji leczniczej, saunarium, grota solna, pracownie kół zainteresowań (plastyczne, muzyczne, dziecięce), klub fitness oraz sale widowiskowe, które wspólnie tworzą tzw. strefy aktywności.

Nauka pływania dla niemowląt, dzieci i dorosłych, zajęcia aqua aerobik oraz fitness dla seniorów to kilka propozycji, z których można skorzystać na basenach Fundacji, zasilanych wodą zdemineralizowaną przygotowywaną w stacji demineralizacji rybnickiej elektrowni. W strefie saun jest możliwość nie tylko skorzystania z dobroczynnych właściwości saunowania, ale również wzięcia udziału w ceremoniach prowadzonych przez utytułowanych saunamistrzów.

Do dyspozycji klientów pozostaje również jacuzzi oraz grota solna, w której powietrze nasycone jest pierwiastkami cechującymi się licznymi właściwościami zdrowotnymi, takimi jak: jod, miedź, brom, magnez, wapń, potas, sód oraz selen i żelazo. Korzystanie z oferty stref siłowni i fitnessu pozwala zadbać o zdrowie, ćwicząc na nowoczesnym sprzęcie pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów i trenerów. W strefie rehabilitacji i relaksu można  zadbać o zdrowie, dobre samopoczucie fizyczne i umysłowe. Na miłośników tańca, śpiewu, gry na instrumentach czy tenisa ziemnego czekają zajęcia w ramach kół zainteresowań. Od wielu lat z licznymi sukcesami działają w Fundacji również sekcje – szachowa, wędkarska, bowlingowa oraz pływacka. Każdego roku z usług Fundacji korzysta blisko 200 tys. klientów.

MISJA FUNDACJI

Misją Fundacji Elektrowni Rybnik jest wspieranie pozytywnych inicjatyw społecznych, społeczeństwa integracyjnego, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce i wziąć udział we wszystkich aspektach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Fundacja Elektrowni Rybnik uczy świadomego korzystania z zasobów energetycznych ziemi, wyzwala energię do poszukiwania i tworzenia rozwiązań dla lepszej jakości życia wszystkich ludzi, wspiera rozwój lokalny i solidaryzuje się w działaniach na rzecz aktywności do życia obywatelskiego.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.