WEWNĄTRZ – profilaktyka społeczna przez sztukę

„Wewnątrz” to projekt wystawienniczy wychodzący naprzeciw wszystkim osobom otwartym na spotkania ze sztuką, jednocześnie promujący profilaktykę społeczną, gdzie ważną rolę odgrywa nie tylko twórczość i przekaz wizualny – w tym przypadku fotografia dokumentalna – lecz także kwestia rozważań dotykających zagadnień społecznych związanych z działalnością prewencyjną i resocjalizacją. Fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu i ukazują życie codzienne jego wychowanków.

Celem projektu jest profilaktyka społeczna w rybnickich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a tym samym ukierunkowanie uwagi odbiorców, przede wszystkim rodziców, nauczycieli i pedagogów na potrzeby młodzieży wynikające z problemów z uzależnieniami, kontaktem z substancjami psychoaktywnymi, agresją i przestępczością.

Wszelkiego rodzaju działania  profilaktyczne, które zapobiegają pojawiającym się problemom  szczególnie wśród tak narażonej grupy, jak dzieci i młodzież powinny być traktowane priorytetowo. Wspieranie tak ważnych i potrzebnych inicjatyw społecznych bezpośrednio wpisuje się w cele i zadania Fundacji – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Wernisaż wystawy, który odbył się 27 kwietnia w Fundacji Elektrowni Rybnik, to tylko pierwsza część projektu „Wewnątrz”. Kolejnym etapem będą spotkania młodzieży szkolnej z przedstawicielami ośrodka wychowawczego, policji, psychologami i terapeutami.

Ostatnie lata i miesiące ukazały nam dorosłym problem zaburzenia w naszych relacjach z dziećmi. Wielomiesięczne izolacje społeczne spowodowane pandemią, pogłębiające się depresje i stany lękowe, wszechotaczająca agresja związana z wojną w Ukrainie jeszcze bardziej uwydatniły potrzeby naszych dzieci, które często pozostawione same sobie z problemami swoimi i świata zewnętrznego, uciekają w rozwiązania dla nich najprostsze – zamykanie się w sobie, ucieczka w świat uzależnień czy przestępstw. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom uwagi, rozmowy, przywrócenia im na nowo wartości i autorytetów, proponujemy formę spotkań ze sztuką połączonych z rozmową – mówi Katarzyna Kruk, autorka wystawy.

Podczas spotkań z uczniami rybnickich szkół, które odbędą 10 i 11 maja w Fundacji, prelegenci przybliżą młodzieży i dorosłym m.in. jak wyglądają pierwsze symptomy tych problemów wśród ludzi młodych, jak odpowiednio odczytywać ich sygnały oraz gdzie szukać pomocy.

Projekt powstał we współpracy z należącą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Fundacją Elektrowni Rybnik, Institutu Tvůrčí Fotografie w Opawie oraz Ilford Photo Polska. Wystawę będzie można oglądać do 14 maja.

Fot. Fundacja Elektrowni Rybnik / Radosław Czapla

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.