OFPA wkroczyła w drugie ćwierćwiecze

Zakończył się 26. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku. Piosenka artystyczna rozbrzmiewała w Rybniku przez cztery dni, od 22 do 25 września 2022 r. Podczas finału Konkursu Krajowego Festiwalu OFPA wystąpiła Edyta Geppert, a Koncert Laureatów uświetniła Anna Jurksztowicz wraz z Mietkiem Szcześniakiem.

26. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej tradycyjnie rozpoczął się od dwudniowych przesłuchań eliminacyjnych, na które zgłosiło się ponad 80 wykonawców z całej Polski. Spośród nich do finału Konkursu Krajowego jury w składzie: Joanna Lewandowska, Stefan Brzozowski oraz Jacek Glenc nominowało 10 najlepszych.

– Bardzo się cieszymy, że mimo wymagających realiów otaczającej nas rzeczywistości mogliśmy bez przeszkód przygotować to wydarzenie. Priorytetem dla mnie i całego zespołu Fundacji niezmiennie pozostaje utrzymanie rangi imprezy i jej wymiaru edukacyjnego, nastawionego na promocję nowych osobowości scenicznych piosenki artystycznej oraz zaspokojenie muzycznych oczekiwań wiernej „ofpowej” publiczności – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

W sobotę przed szeroką publicznością wystąpiła dziesiątka finalistów. Każdy wokalista zaprezentował po dwie piosenki. Następnie na scenie pojawiła się Aleksandra Tocka, laureatka 25. OFPA, a po niej odbył się wyczekiwany koncert Edyty Geppert według scenariusza i reżyserii Piotra Loretza. Publiczność miała okazję wysłuchać w wykonaniu artystki takich przebojów, jak: „Och, życie kocham cię nad życie”, czy „Nie, nie żałuję”.

Sobotni wieczór zakończył się ogłoszeniem werdyktu, a jury – do którego w roli przewodniczącej dołączyła Anna Jurksztowicz – wskazało laureatów 26. edycji OFPA.

Grand Prix 26. OFPA – Krzysztof Stępień

I nagroda – Sandra Mika

II nagroda – Dawid Wojnarowicz

III nagroda – Michał Kaczmarek

Nagrodę dla najlepszego akompaniatora otrzymał Kajetan Borowski

Nominację do 58. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie 2022 otrzymali: Agata Fugat, Maria Feduniewicz, Krzysztof Stępień.

Publiczność, jak i my wszyscy po raz kolejny staliśmy się świadkami rodzących się na naszym festiwalu karier artystycznych. Poznaliśmy i na pewno zapamiętamy wykonawców śpiewających pięknie i mądrze, poruszając nas do głębi własnymi interpretacjami i nadając piosenkom nowej jakości – podkreśla Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczna OFPA.

Na niedzielny finał festiwal przeniósł się do Teatru Ziemi Rybnickiej. Po koncercie laureatów na scenie pojawiła się Anna Jurksztowicz, która właśnie na OFPA przygotowała specjalny, jubileuszowy repertuar. W koncercie artystki gościnnie wystąpił Mieczysław Szcześniak.

Głównym organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA jest Fundacja Elektrowni Rybnik, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, współorganizatorami – Teatr Ziemi Rybnickiej oraz Miasto Rybnik.

Strona Festiwalu www.ofpa.pl

Profil FB www.facebook.com/ofpa.rybnik