Bezpieczny maluch

W czwartek, 19 maja w siedzibie Fundacji Elektrowni Rybnik odbył się konkurs wiedzy dla dzieci na temat znajomości ogólnych zasad bezpieczeństwa – „Bezpieczny maluch”. Celem projektu było uwrażliwianie dzieci na konieczność zachowania bezpieczeństwa w domu, w przedszkolu, czy  w środowisku zewnętrznym.

Do turnieju pod hasłem „Bezpieczeństwo i rozwaga – to dziecko wie i innym pomaga” przystąpiły cztery drużyny z Rybnika, po dwie z Przedszkola nr 37 oraz Szkoły Podstawowej nr 15. Dzieci odpowiadały na pytania, wykonywały różne zadania oraz rozwiązywały zagadki, a licznie zgromadzona publiczność nagradzała swoich rówieśników gromkimi brawami.

Zadania edukacyjne oraz ochrona i promocja zdrowia, to jedne z głównych celów działalności Fundacji Elektrowni Rybnik. Od najmłodszych lat winniśmy nieustannie pracować nad przeświadczeniem naszych dzieci jak fundamentalną sprawą jest bezpieczeństwo własne oraz innych. Realizując takie projekty chcemy poprzez dobrą zabawę kształtować i edukować młode pokolenie w zakresie bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach i w każdym otoczeniu. Zaangażowanie dzieci w konkursową rywalizację daje nam pewność, że są one żywo zainteresowane tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Najmłodsi wykazali się ogromną wiedzą na temat bezpieczeństwa, świetnie rozpoznawali najważniejsze znaki drogowe oraz wiedzieli, jak zachować się kiedy na przejściu dla pieszych jest sygnalizator świetlny. Uczestnicy bezbłędnie wskazywali, jak należy zareagować, gdy poszkodowana jest inna osoba oraz jak odpowiedzialnie należy korzystać z kąpielisk czy zbiorników wodnych.

Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwało jury, składające się z przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego i Wodnego. W tym dniu nie było przegranych, dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z przygotowanymi dla nich zdaniami. Na zakończenie każda drużyna otrzymała nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zobaczyć z bliska pojazdy służb, wyposażenie, a także umiejętności policyjnego psa służbowego. Nie mogło zabraknąć ulubionych maskotek, w tym ulubieńca dzieci -policyjnego Sznupka.